„Учете максимално много, задавайте въпроси на лекторите, на академиците, на себе си“, Екатерина Димитрова и опитът й в 9 Academy - 9Academy
Кандидатстване

„Учете максимално много, задавайте въпроси на лекторите, на академиците, на себе си“, Екатерина Димитрова и опитът й в 9 Academy


Следващият участник, който Ви представяме е Екатерина Димитрова. Занимава се доброволчество и неправителствени и младежки организации.

Следващият участник, който Ви представяме, е Екатерина Димитрова. Занимава се доброволчество и неправителствени и младежки организации. В момента основно помага в Дружество за ООН в България. Пише в сайт за международни новини Una news Bulgaria и учи „Международни отношения“ в Софийски университет. Екатерина се занимава и с образователния проект „Учеводител“, който създава заедно с познати, но в момента не работи активно по него.

А какво е научила в 9 Academy, прочетете сами:

 

Защо реши да се запишеш за участие в 9 Academy?

Реших да кандидатствам за 9 Academy, защото ми се стори интересно, но и доста непознато. Не знаех точно как преминават деветте модула и процесът на обучение. Честно казано, не смятах, че ще ме одобрят, защото мислех, че 9 Academy е място само за хора, за които бизнесът е призвание.

 

С какво те предизвика 9 Academy?

9 Academy ме предизвика с това да уча нови неща, които никога не съм смятала, че ще уча, още по-малко да са ми интересни. Това беше много полезно, защото вече не смятам, че има нещо, което не мога или е невъзможно да науча, независимо, че не е в моята сфера на дейност. Всичко опира до процеса и начина на учене.

 

Кой беше най-полезният от деветте модула за теб? Защо? А най-любопитният?

Най-полезният модул в 9 Academy за мен беше, може би, модул „Финанси“. Научих много и си дадох сметка колко е важна и ключова финансовата грамотност. За съжаление, докато сме в училище, не се обръща внимание на това и до голяма степен това е една от причините впоследствие да имаме финансови проблеми. Най-любопитен беше може би модул „Digital/IT“, особено лекцията за графичен дизайн на Маргарит Ралев, защото материята ми е тотално непозната.

 

Какво научи за себе си в 9 Academy и как ти се отрази времето, прекарано в Академията?

За себе си научих, както вече споменах, че възможностите ми за учене и разбиране на различни сфери са безкрайни, стига да искам мога да ги разширя. Всичко зависи от мен и не бива да разчитам на университет, учител, преподавател, учебник или каквото и да е, това са само помощни средства. Също така, научих, че трябва да структурирам правилно целите и задачите си и да вървя с конкретни стъпки към тях, в противен случай всичко е daydreaming. Ако имаме цели, които искаме да постигнем трябва да се предизвикваме, да поемаме инициативата, защото с бездействие или напразни надежди, че един ден ще дойде шансът ни, само губим ценно време, а не постигаме нищо. Е, разбира се, това не означава, че мигновено започнах да постигам целите си, но не губя време в илюзии, които не мога да осъществя и за които нямам мотивация да работя. Освен това се убедих колко ценен ресурс са неуспехите и грешките, стига да ги анализираме правилно. Не е важно дали ще се провалиш, а как ще реагираш и дали ще успееш да сведеш щетите до минимум. Fail fast and cheap*, както в процеса на валидиране, за който говорихме в една от любимите ми лекции.

 

Кое е най-ценното, което 9 Academy ти даде?

9 Academy ми даде знание за себе си и другите. Отговори на въпроси, на които търсех отговори за професионалното ми развитие. Но най-ценното, може би беше познанството с хора, които никога не бих срещнала, а те са цяла находка, защото всеки има различен опит и идеи, от които можеш да научиш много.

 

Кой е най-яркият спомен за теб от 7-месечното преживяване?

Не се сещам един най-ярък момент. Може би, защото изпуснах едно масово събиране, за което слушах истории, ха-ха.

 

Какво ще посъветваш бъдещите участници в 9 Academy?

Съветът ми към бъдещите участници в Академията е да се посветят максимално на времето в 9 Academy, защото после със сигурност, ще съжаляват за пропуснатите възможности. Учете максимално много, задавайте въпроси на лекторите, на академиците, на себе си. Обсъждайте и говорете с вашите „колеги“ в Академията, споделяйте целите и мечтите си, включвайте се в чужди проекти и търсете съмишленици за вашите, защото това е място, на което със сигурност може да намерите такива. Успех!

 

*Обучението на Христо Нейчев в модул „Предприемачество“ за Lean Start Up методологията.


Алумни