CEEDS By Webit – накъде отиваме и какво ще се случи с дигиталния свят? - 9Academy
Кандидатстване

CEEDS by Webit – накъде отиваме и какво ще се случи с дигиталния свят?


CEEDS by Webit е едно от най-значимите събития за дигитални технологии, иновации, предприемачество, инвестиции и big data.

CEEDS by Webit е едно от най-значимите събития за дигитални технологии, иновации, предприемачество, инвестиции и big data. Sofia Event Center се превърна в притегателна сила за лектори и посетители от цял свят. С удоволствие и любопитство посетихме форума, запознахме се с предизвикателствата пред трансформацията, която технологиите и големите данни налагат, какви са нормативните уредби по пътя на дигитализацията в Европейския съюз и какви промени са необходими.

„Нуждаем се от мечтатели, които да променят света“, така откри форума създателят на Webit и сериен предприемач Пламен Русев.

През първия ден се обсъдиха въпроси като промяната не само в технологиите, но и в поведението на хората. Днес всички сме свързани и докато преди сме говорили за телевизия, то сега погледът е отправен към YouTube. „Хората имат различно мислене, но и различни очаквания“, сподели Rogier Crois, който обърна внимание именно на влиянието на промяната.  Освен това друга промяна е потребяването на съдържанието – всични ние сме „гладни“ за такова, което е интригуващо, въвличащо и заслужаващо споделяне.

Подложена на дискусия беше и нормативната уредба и регулацията на дигитализацията. Така например съдържанието в телевизията е регулирано, докато дигиталният свят не е адаптиран и регулиран. Когато говорим за дистрибуция пък, съдържанието трябва да е достъпно за нас навсякъде, но всеки, който произвежда съдържание го прави локално. За да стане то глобално, е необходимо създаване на партньорства.

Вторият ден пък ни запозна с любопитни теми като космонавтиката, роботиката и взаимодействието на хората и особеностите на технологиите в тези сфери.

Също така няма как да не засегнем и големите данни и тяхното управление и интегриране. Много предразсъдъци съществуват около тях и това, което е най-важно е те да бъдат правилно интегрирани. За да бъде успешно това е необходимо да взимаме предвид нагласите на потребителите, тяхното поведение в Google, социалните медии, не само да знаем какво правят, но и да си задаваме въпроса дали те самите са наясно какво правят.

Особено любопитна беше темата за промяната в образованието, еволюцията в тази сфера, налагането на онлайн образование и влиянието му върху традиционните методи.

Достоен завършек беше дискусията, в която се включиха Пламен Русев, единият от основателите на TelerikВасил Терзиев, основателят на Walltopia и Auxionize Ивайло Пенчев и основателят на Chaos SoftwareПетър Митев. Те заявиха, че средата в България ще става все по-благоприятна и това, от което се нуждаем е работливи, образовани хора, които не само мислят, но и знаят как да мечтаят. Нужна е обаче дисциплина и промяна на мирогледа. „Това, което искаме да създадем, е общност от мечтатели“, заяви Пламен Русев и остави аудиторията, заредена с позитивизъм и мечти за бъдещето.

 


Блог