Чували ли сте за така наречените “self-managed’’ компании? А питали ли сте се как този тип организация се справя по време на криза?
Е, ние често си задаваме този въпрос и в днешния епизод на #БързаРеакция решихме да търсим отговорите заедно с Христо Нейчев.
Христо започва кариерния си път, работейки за големи корпорации. Скоро обаче осъзнава, че призванието му е да споделя знанията и опита си, помагайки на организациите да се развиват. Затова започва да консултира компании от ранга на Fortune100, а съвсем скоро основава и компания, която цели да предложи иновативни бизнес решения за другите. Христо определя себе си като сериен предприемач и непрекъснато усъвършенстващ се човек.
В този епизод на #БързаРеакция той ще ни разкаже повече за това:
- Как се основата и поддържа self-managed структура
- Как се оцелява по време на криза
- Как се намират правилните хора в такъв тип организации
- Как се мотивира екип без директен лидер
- Защо е важно да премахнем паниката от ежедневието си
Виж повече: Христо Нейчев: „Най-издръжливият вирус е идеята.“
Христо Нейчев работи в компанията ST6.io. От самото си начало тя е self-managed. Според Христо това е и една от причините защо компанията и екипът успяват толкова бързо и успешно да се адаптират към новосъздалата се ситуация. В една подобна структура всеки знае всичко и има достъп до всякакъв тип информация. Затова и веднага щом започва пандемията, компанията сформира екип, който с насмешка наричат “кризисния щаб”.
В екипа може да вземе участие всеки. Темите, които ежедневно се обсъждат, са как да се реагира в новосъздалата се ситуация, какви нови продукти могат да бъдат създадени, как компанията може да расте, а не просто да оцелява. По време на пандемията промените в компанията на Христо не са много, тъй като те още преди това саимали възможност да работят от вкъщи.
Интересното е, обаче че вирусът и идващата с него кризи, сплотяват екипа и го обединяват.
В #БързаРеакция Христо разказва защо е важно да даваме свобода на служителите си при вземането на решения и защо познатият ни организационен модел има нужда от корекции. В организация от ранга на тази, в която Христо работи, един от основните проблеми, е как да откриеш правилните хора. Онези, които могат да мислят критично, носят отговорност за действията си и не се плашат да опитват.
Виж повече: #БързаРеакция с Александър Христов: Кризата на доверието
В този разговор, научаваме за един по-различен подбор на кадри, а именно този, в който интервюто за ценности и възгледи заема голяма роля, а понякога е и определящо. Какво представлява едно такова интервю и какви рискове елиминира, може да научите от разговора ни с Христо.
В #БързаРеакция имаме традиция да питаме как събеседниците ни се предпазват от дезинформацията и какви източните използват. Ситуацията на Христо може би ще ви изненада. Той използва познати и утвърдени медии основно за фактологична информация. На базата на какво обаче изгражда оценките си и с кого ги дискутира ще разберете от видеото.
Интересно ли ви е как се поддържа мотивацията на служителите в подобен тип организации? А как се повдига тя по време на кризисни ситуации? Е, не се бавете, а си пуснете разговора с Христо.
Автор: Катерина Кобакова