"Бъдете все така смели, както когато посегнахте за първи път към мечтата за 9Academy." , Милена Петкова - 9Academy
Кандидатстване

„Бъдете все така смели, както когато посегнахте за първи път към мечтата за 9Academy.“ , Милена Петкова


"Бъдете все така смели, както когато посегнахте за първи път към мечтата за 9Academy." , Милена Петкова 1

Финансова група Карол е група от компании, предлагащи финансови продукти и услуги. Създадена е през 1993 г. и оперира в над 80 офиса в страната. Освен с предоставянето на услуги и продукти, Карол създава инвестиционна култура със собствени образователни проекти и споделя своя опит и знания с уникални програми за обучение на талантливи и млади хора.

Щастливи сме, че финансовата група е партньор на 9Academy и подкрепят нашата мисия за обучение на млади хора в сферата на бизнеса, предоставайки ни зала за провеждане на обучения и експерти от компанията, които се включиха като обучители в HR модула и в модул Финанси и счетоводство.

Милена Петкова е мениджър Знание в Карол и ръководител на проекта Корпоративен университет Карол,който година след стартирането си влезе в топ 10 на Leadership 500 Awards 2014 в категорията International Company. Авторитетната международна награда Карол получи по време на Global Leadership Excellence Forum, организиран от HR.com във Вейл, Колорадо, в началото на април.

Като обучител в HR модула на нашите 9 кръга, Милена Петкова се запозна отблизо с 9Academy и участниците. Ето какво сподели и в интервюто си за нас:

Организирали сте много обучения в Корпоративния университет на Карол. Смятате ли, че младите хора се нуждаят от допълнително образование освен това във висшите учебни заведения?

Не само младите хора се нуждаят от допълнително образование извън формалното. Ученето е процес и не е лимитирано във времето. Ученето е през целия живот. И е въпрос на избор какво, къде и как да продължиш да учиш. Сега в Корпоративен университет Карол подготвяме едно нетипично обучение – финансова култура за арт хора. В Арт семестър ще се включат художници, приложници и скулптури. Мислите ли, че те са придобили финансова грамотност в средното училище, в университета или академията? И ако за творците това е нещо различно, на пръв поглед далечно от тях, за хора, които искат да се занимават с бизнес, както повечето участници в 9 Academy, допълнителното образование и обучение е целенасочено търсено. Още повече, че извън университетите хората искат да развиват умения, а не просто да придобиват знания. Дори в някой курс да бъде споменато или някой преподавател да се е зпознал с Design Thinking например, това няма да научи студентите как да го прилагат в бизнеса, нали?

 

Кое е най-важното, което трябва да научат младите мотивирани хора?

Че никога не знаят достатъчно и не трябва да спират да се развиват. Днес информацията е много достъпна, източниците на практика са неограничени. Често информация се бърка със знание. И е много лесно да си помислиш, че знаеш нещо, след като си прочел нещо по дадена тема. Младите хора подценяват опита. А в процеса на работа продължава и обучението. Понякога, ако си прескочил едно стъпало се налага да се върнеш, защото за да продължиш напред, ти трябва точно онова, което си пропуснал в бързината към високото.

Със сигурност не е само едно важното, което трябва да научат. Подсещате ме за уроците по лидерство от монаха, който продаде своето ферари. В единия от ритуалите Робин Шарма говореше за далновидния лидер, който знае как да не изпуска върха от погледа си, докато се изкачва по пътеката към него. Спомняте ли си притчата за амбициозния ученик, който поискал от учителя си мъдрец да стане най-мъдрият човек на света. Учителят оценил ентусиазъм му и се съгласил да го учи. За колко време ще стане, било нетърпеливо момчето. За пет години, отвърнал мъдрецът. Не мога да чакам толкова дълго. Ако уча два пъти по-бързо и усилено от останалите ти ученици? За 10 години, отвърнал мъдрецът. А ако денонощно полагам усилия и влагам целия си ум в работата? За 15 години, отговорил учителят. Младежът недоумявал – защо всеки път като увеличавам старанието, ти увеличаваш годините? Защото когато едното ти око гледа наградата, остава само едно око да вижда целта.

 

Към това ли трябва да се стремят? Към целта?

Своята цел. Да дават най-доброто от себе си. Целта е най-мощният мотиватор. Но не бива да се задоволяват с посредствени резултати. Те убиват ентусиазма. И не само. Успех се постига с вдъхновение, хъс, емоция, страст. Когато я има тази силна енергия и знаеш какво искаш да постигнеш, ще отидеш там, където си тръгнал и няма да изгубиш върха от погледа си.

 

Коя е формулата на успеха в сферата на бизнеса?

Нека оставим формулите за точните науки. Това, което е направило успешен някого, е провалило друг. Но със сигурност мога да кажа, че трябва да обичаш това, което е правиш. Хората, които се чувстват прекрасно, постигат прекрасни резултати. Някои от простичките истини, които повтарят успелите, звучат в ушите на другите като клишета. Там е работата, че успелите правят това, за което другите четат в книгите.

 

Споделете с нас какво посъветвахте участниците в 9Academy?

Точно това – да обичат това, което правят и да правят това, което обичат. И да се развиват като лидери, с каквото и да продължат от тук нататък. В областта на управлението – да не възприемат хората, с които работят като персонал или ресурси. Това ще ги научи да ценят екипа си и да дават признанието, което най-много мотивира и ангажира.

 

Какво ще посъветвате екипа на 9Academy?

Ще се радвам не да съветвам екипа, а заедно да коментираме още идеи за развитие. Бъдете все така смели, както когато посегнахте за първи път към мечтата за 9Academy. Това издание на проекта ще ви даде много нови насоки. Сигурна съм, че ще направите много повече от това да разпознаваем сред многото други програми за обучение на предприемачи. Не спирайте!

 


Блог