Имало едно време Снежанка и седемте джуджета. Това обаче не е същата приказка. И всъщност няма да Ви разказвам приказка, а ще ви разкажа нещо далеч по-забавно и полезно!
Ще играем на „Saboteur” (“Саботьор“), вид настолна игра, която опитах наскоро и съм сигурна, че ще допадне и на Вас.
Виж повече: Кандидатствай за Сезон 9 на 9Academy
Играта Saboteur е бърза, забавна и увлекателна. Предназначена е за тези, които харесват игри с блъфове и конфронтации. Ще Ви помогне да развиете наблюдателност и да се изправите пред предизвикателството да заблудите противниците си. Динамична и подходяща за големи групи.
А какво е общото с джуджетата – и тук имаме такива, но те не са само добри и отзивчиви. Някои от тях са със скрити роли на саботьори. Играта е издадена за първи път през 2004 година и се играе на три рунда. Предназначена е за трима до десет играчи, които са джуджета и трябва да изкопаят тунел, водещ до злато. Всеки играч получава карта с джудже, а то може да бъде както добро, така и лошо. Лошите джуджета имат за цел да саботират достигането на добрите до златото. Интересното тук е, че играчите не знаят кой какъв е. Саботьорите трябва да са много внимателни, за да не се издадат, защото ако са твърде явни, добрите биха могли да им попречат.
Ако в играта Saboteur са включени повече хора, броят на саботьорите се увеличава. Тяхна задача е да разберат помежду си, че са такива и да се опитат да си сътрудничат. Същинската забава започва след като ролите са разпределени и се раздадат определен брой карти на всеки един спрямо броя на хората. Така получавате своята „ръка“.
На масата преди това са подредени началната карта, която е входът на тунела, три карти, на които една е със злато, а други две са с въглища. Тези карти са обърнати и не се виждат, т.е. в началото на играта никой не знае къде е златото. А целта, както стана ясно вече, е достигане до него. Това се извършва чрез поставяне на карти, които изграждат пътя до картата със златото. По време на хода давате карта, след което теглите нова от тестето встрани, за да имате винаги определен брой в себе си.
Как саботьорът пречи?
Сред картите има специални такива със символи, които могат да запушат тунела. Саботьорът може умишлено да отклонява посоката на строене, за да попречи достигането до златото. Ако сте сред лошите джуджета, трябва да правите отклоняването достатъчно добре, за да не ви заподозрят добрите.
Като други възможности за действия както за добрите, така и за лошите джуджета, са карти, на които са обозначени специални инструменти – счупени и здрави. Ако поставите счупен инструмент пред някого, той не може да строи, докато някой не му помогне и не постави здрав инструмент пред него. Като условието да освободите някого, е съответствие на знака между счупена и здрава карта. Символите са кирка, фенер и количка с въглища.
Друга карта е такава със срутване. Тя може да бъде използвана за разрушаване на тунела. По този начин може да се попречи на добрите или да се създаде нова възможност за изграждане на пътя. Картата с парче пък бихте могли да използвате, за да обърнете една от трите карти, сред които е златото. Двата отбора могат да използват това, за да се ориентират по-лесно къде да съсредоточат усилията си, но тъй като играчът, който вижда картата, няма право да я показва на останалите, е възможно да я използвате за заблуда на противника.
Победителят
Както посочих в началото, играта Saboteur се играе на три рунда. Рундът свършва, когато джуджетата направят непрекъснат тунел до картата със златото, когато не успеят и всички пасуват, или когато свърши тестето с карти.
Когато златото бъде достигнато, победители са добрите джуджета и те имат право да раздадат помежду си определен брой карти със златни късове. Този, който е достигнал до съкровището, избира първи. Ако добрите не успеят да стигнат навреме обаче, златото остава за саботьорите, които винаги получават фиксиран брой късове.
Победител е този, който събере най-много злато.