„9Academy е начин на мислене, устойчив във времето и разкриващ нови хоризонти и перспективи!“, Любомира Велчева от екипа на 9 Academy - 9Academy
Кандидатстване

„9Academy е начин на мислене, устойчив във времето и разкриващ нови хоризонти и перспективи!“, Любомира Велчева от екипа на 9 Academy


„9Academy е начин на мислене, устойчив във времето и разкриващ нови хоризонти и перспективи!“, Любомира Велчева от екипа на 9 Academy 1

След като ви запознахме с Ростислав Димитров (Роско), искаме да ви срещнем с Любомира Велчева. Тя също е фасилитатор в 9Academy и от хората, които правят обучителния процес различен, инерактивен и особено полезен. Завършила е Публична Администрация в С.А. Димитър А. Ценов“ Свищов, където е била и активен член на AIESEC. Зад гърба си има натрупан опит от работата си в областта на човешките ресурси в компании като Филип Морис България и AIMS International България. Извън 9 Academy тя е изпълнителен директор на Фондация „Международна награда на Херцога на Единбург – България“, както и доброволец и обучител в още няколко неправителствени организации.

Интересите и са свързани с развитието и утвърждаването на неформалното учене, като инструмент за развитие на млади, осъзнати и дейни хора. Вярва в потенциала и таланта на всеки един млад човек и мечтае да остави след себе си повече отколкото е намерила.

 

Ти си Изпълнителен директор на Фондация „Международната награда на Херцога на Единбург България“. С какво те спечели каузата на Наградата и те привлечена да работиш за нея?

Ако трябва да съм честна, съвсем не бе трудно да бъда спечелена. Основният фактор разбира се бе самата кауза: Наградата като инструмент за развиване потенциала на младите хора в България! Програма, даваща им свобода в избора на активности, в които да са постоянни и целенасочени, работата им с лични ментори, които да ги вдъхновяват и подкрепят и не на последно място, приключения, които остават за цял живот. И всичко това достъпно и възможно във всяко едно българско училище, във всяка една младежка организация, във всяко едно населено място, без никакви ограничения и рестрикции. Да бъдеш част от подобна организация е наистина неповторимо. Да бъдеш част от неговото създаване и утвърждаване в България, като инструмент за валидиране на неформалното учене и повече от прекрасно!

 

Международната награда на херцога на Единбург има повече от 50 годишна история и в момента е съществува в повече от 140 страни и територии по цял свят. В България е от съвсем скоро. Кое е най-важното, което младежите и организациите, които искат да я използват, трябва да знаят за нея?

На първо място бих искала да споделя, че Наградата е като „software“, който всяко едно училище или младежка организация, може да „инсталира“, за да:

– Осигури продължително и структурирано личностно развитие на младежи на възраст между 14-24 годишна възраст;

– Посрещне и отговори на нуждите и спецификите на младежите, техните интереси, индивидуални потребности и мотивиращи фактори, адаптирайки Наградата според тях;

– Валидира знания, умения и компетенции, придобити както в сферата на формалното, така и в сферата на неформалното учене;

Участието в Наградата е доброволно и всеки сам решава кога да започне, какви активности да си избере. В същото време рамката, която следва е една и съща във всичките 144 държави, където тя съществува, което пък я прави разпознаваема почти навсякъде по света.

Наградата, едно личностно предизвикателство, в резултат, на което участниците развиват и умения като: целеполагане, постоянство, работа в екип, разбират какво е доброволчестово и как могат активно да участват в местни и международни социални инициативи, как да преодоляват трудности по пътя си и не на последно място осъзнато да учат, преживявайки! Неща, от които всеки един млад и осъзнат лидер има нужда, за да се реализира както в професионален, така и в личностен план!

Наградата не е лесна! Постигането и зависи само и единствено от младежите! Удовлетворението и Наградата от своя страна са не само за тях, а и за цялoто общество.

 

Може ли да се каже, че Международна награда на херцога на Единбург и 9Academy имат общи неща? Какви?

Наградата и 9Academy имат както доста подобна визия и цели, така и се допълват една друга като инструменти за личностно развитие. И двете инициативи са насочени към по-ефективен и интерактивен начин на учене. От друга страна мотивацията в учещите не идва от никъде другаде, а от самите учещи, което прави процеса доста по-устойчив, а резултатите дълготрайни и приложими в реалния живот. Индивидуалният подход и посрещане на различните лични нужди на участниците е също нещо, което намирам и в двете програми. Всъщност Наградата е доста добър инструмент, с който би могло да се валидират знанията и уменията, които участник в 9 Academy би могъл да придобие.  От друга страна 9 Academy е прекрасното място, където участник от Наградата би могъл да прави направлението Умения или Доброволчестово.

 

А как беше привлечена за каузата на 9 Academy като член на екипа и като фасилитатор?

За първи път чух за идеята през ноември миналата година. Стори ми се изключително интересна инициатива. Идвайки от бизнес сектора (преди да започна работа за Наградата), знам колко важно е за един професионалист, в каквато и да е област, да има голямата картинка пред себе си и да знае как неговата работа влияе на останалите отдели, респективно как работата на другите отдели, влияе на неговата. Знам, че това много трудно би могло да се придобие като знания в университета. Причините са много. Да имаш като лектори/учители лица, доказали се в сферата в която работят, практикуващи и предаващи знанията и опита си на един достъпен и адекватен език е изключително и много полезно, според мен. Силно вярвам в това, че човек учи най-добре от опита си. Когато имаш възможност да учиш както от опита на най-добрите лектори, така и от твоят, работейки по реални казуси и задачи, успехът е неизбежен.

Когато Байчо Георгиев се свърза с мен и ме покани, да стана част от екипа на 9 Academy, за мен това бе не само възможност да стана част от един такъв процес, а и да науча много… за един нов начин на преподаване, за това от какво се интересуват младите активни хора в България, как се фасилитира един 5 месечен обучителен курс и как заедно можем да променяме, нещата, които смятаме за неефективни и неадекватни около нас!

 

Как се развиха участниците по отделно и като екипи в 9Academy от старта през януари до сега?

Ако трябва да определя процеса на трансформация само с една дума, то тя би била НЕУСЕТНО! Интензивността на Академията (минимум 3 срещи всяка седмица), допълнителните срещи и събития, неусетно правят едни 50 човека много близки и откровени. Личната отговорност, за своето собствено развитие и учене бе съпътствано и от доста моменти, в които те учеха не само от лекторите, а и един от друг.

Доста често си задавах въпроса, какво кара тези хора да са така постоянни и почти да не пропускат лекция, да стоят до 10 вечерта, след тежък работен ден или след поредния изпит в университета. Единственият отговор, който успях да си дам е, че те виждат смисъл в това, което 9Academy дава. Смисъл, който те са търсили, смисъл, който ги кара да мечтаят и сътворяват!

 

С какво според теб 9Academy е различна, важна и полезна?

9Academy е различна с това че предоставя цялостно изживяване на участниците!

9Academy е важна с това, че дава свобода и възможности за личностно и професионално развитие!

9Academy е полезна, защото сътворява среда, в която можеш да учиш дори и от въздуха!

9Academy е начин на мислене, устойчив във времето и разкриващ нови хоризонти и перспективи! 

 

 


Блог