Следващият модул в 9Academy E НПО, но какво всъщност е това? - 9Academy
Кандидатстване

Следващият модул в 9Academy e НПО, но какво всъщност е това?


През 1995 г. в една от книгите си – „Краят на труда“, американският писател Джереми Рифкин предвижда свиване на  пазарната икономика и държавния сектор и появата на тяхна алтернатива. Рифкин очертава зараждането на трети сектор, този на доброволческите или неправителствени организации (НПО), които ще създадат нови работни места с подкрепата на държавата и ще работят за благото на обществото.

В следващия кръг на успеха от 9Academy участниците ще имат честта да разберат дали очертаната в „Краят на труда“ тенденция се случва на практика днес.  Но преди това, решихме да Ви въведем накратко в темата за неправителствените организации.

Следващият модул в 9Academy e НПО, но какво всъщност е това?
Да, на звучене наистина наподобява НЛО, но в действиетелност е малко по-различно.

Според Световната банка неправителствените организации представляват групи от хора и институции, независими от правителството, които имат главно хуманитарни, а не комерсиални цели.

Според други източници НПО са доброволни граждански сдружения или обединения, които работят продължително за постигането на обща идеална цел.

Един от първите пъти, когато се споменава НПО, е при създаването на ООН още през 1945г. Оттогава насам по света са създадени хиляди, а в България десетки неправителствени организации с различни цели, като например: глобалното затопляне, борбата с рака на гърдата или простатата, касаещи превенцията на СПИН, или друг локален проблем.

Разбира се, когато създаваме НПО, не трябва да пропускаме и правната страна на процеса. В България тези организации  се третират от Закона за юридическите лица с нестопанска цел и биват 3 вида: сдружение в обществена полза, сдружение в частна полза или фондация. По какво се различават трите типа НПО?

Първо, сдружения в частна полза се създават, за да обслужват нетърговските интереси на определена група от обществото – най-често самите членове на НПО.
От друга страна, сдружения в обществена полза се създават, за да извършват общественополезна дейност, като целите, които преследват, не се ограничават само до членовете на въпросната организация, а се разпростират до по-широк кръг хора.
И накрая фондация се създава приживе или чрез завещание,  с цел постигане на нестопанска цел, като основната разлика с предходните форми е начинът на учредяване и устройството, съответно начинът на функциониране на организацията.

Друг важен въпрос при учредяването и управлението на НПО е нейното финансиране. Обичайно това се случва със собствени средства, набрани от членски внос, чрез използване на първоначално внесеното в НПО имущество или чрез проекти, финансирани от правителството, други институции или неправителствени организации. Като при трите споменати типа НПО има специфични особености.

По-подробно  с НПО сектора в България ще се запознаят участниците в 9Academy в следващото ниво.

Пожелаваме им успех, а на всички Вас предлагаме да се запознаете с неправителствените организации на територията на България в портала за НПО в България.


Блог