Eventex Congress 2015 представи разнообразие от практически съвети и похвати, които ще ни помогнат да организираме събитията си, така че да извлечем максимално много ползи от тях.
На 25 и 26 февруари международни лектори разказаха за възвръщаемостта на инвестициите, за приложението на технологиите, за целите, които трябва да имаме, когато планираме, за промените и редица детайли около събитийния мениджмънт.
Първият панел стартира Victor Neyndorff, който е творчески и стратегически партньор в MOVE People & Experience Marketing. Това, което винаги трябва да помним, преди да започнем да организираме събитие, за да имаме възвръщаемост от него, е че най-важното е да определим правилно целите му. „Започнете с края“, съветва Neyndorff, като напомни на аудиторията, че ако търсим по-добри отговори, то са нужни и по-добри въпроси.
А трите златни такива, които запомнихме са:
– какво трябва да направят участниците, след като приключи събитието, за да им донесе то добавена стойност (промяна на поведението им, която да окаже ефект върху тяхната дейност и организация);
– защо до момента не са си променили поведението (причини за неефективността);
– какво трябва да научат, за да си променят поведението?
Поведението оказва влияние върху сърцевината, затова трябва да познаваме и четирите вида учене – информационно, чрез умения, чрез начин на мислене и чрез взаимоотношения. „Понякога си мислим, че нашата златна кокошка са организационните ни умения, а всъщност това са нашите човешки умения“, акцентира Victor Neyndorff и обобщи, че възвръщаемостта на инвестицията е манталитет.
С ползите от интегрирането на мобилните приложения в помощ на събитийния менидмънт ни запознаха Wayne Morris от Guidebook и Mike Piddock, Chett Rubenstein и Will Fearnley от Glisser. Приложенията са полезни не само за организирането на процесите преди, по време на и след него, но и за събирането на данни и опознаването на присъстващите (демографски и поведенчески данни).
Но освен използването на приложения, е необходимо да създаваме и уникално преживяване за посетителите на събитията си. За технологиите, тенденциите и идентичността на дейностите, които организираме, Juraj Holub от sli.do представи няколко успешни примери в световен мащаб. Той напомни, че емоциите на хората трябва да са ангажирани не само офлайн, но и онлайн.
Шестте стъпки, които той препоръча са:
– съдаване на преживяване на живо;
– интегриране на социални мрежи;
– изграждане на връзки (т.е. да даваме поле за създаване на контакти, networking по време на нашите събития);
– хибриден тип събития (именно успешната комбинация на живия контакт и онлайн активности);
– съвместно създаване, или как аудиторията да стане наш помощник в развитието на събитието;
– даване на власт на аудиторията, или да дадем възможност за качествено взаимодействие между лектори, организатори и гости.
Вторият ден беше не по-малко полезен за присъстващите на Eventex Congress 2015.
Стартът постави Alexander Blass от Innovation Institute of America, който наблегна на иновациите в живота ни и тяхното използване в събитията. Той представи „аксиомите“ на иновациите, като започна с първото нещо, което ще ни направи успешни не само в организирането на събития, но и в останалите сфери. Това е умелото съчетаване на личните ни качества и професионалния ни опит. „Вашите иновации казват много за това кои сте и какви са вашите ценности и страст“, сподели Blass и обърна внимание на различни компании, които въвеждат иновационни методи, оставащи в историята. Например TripAdvisor, GoPro, IDEO и др. Аудиторията от своя страна имаше поставена задача от него, като трябваше да се раздели на групи и да избере стратегия за промотиране на събитие на поколението “Y”, да привлече повече спонсори или да продаде повече билети за събитието си.
Представител на България пък беше Борил Богоев, който говори за това как да „запълним дупките“ в сайта си и как да го оптимизираме по най-добрия начин, за да продадем по-добре събитието си. След похватите, свързани с landing page, типография, цветове, търсене, навигация, система за плащане и т.н., Борил Богоев се пошегува, че освен всичко това, трябва да използваме и мозъка си. Защото именно ние познаваме най-добре клиентите си и можем да им дадем най-доброто.
Единственото женско присъствие сред лекторите бе на Lindа Pereira, партньор и CEO в L&I Communications Group, която говори за набирането на спонсори за събития. Тя започна с уводни думи и целта на Eventex, а именно – нови контакти, нови партньорства и обмен на опит. В основата на спонсорството е взаимната полза, спонсорите не са просто хората, които предоставят парични средства – необходимо е да ги третираме най-вече като наши партньори. Освен това Linda Pereira акцентира, че спонсорите всъщност са нашата репутация, защото това с кого сме работили е притегателна сила за нови партньорства. Но преди да пристъпим към набирането на средства, отново трябва да знаем какво правим, защо го правим и защо то е важно.
Друга важна част за събитията е начинът, по който ги представяме. Как да правим това по-добре и как да използваме ефективно storytelling-а подсказа James Morgan. Историите са това, което въвлича аудиторията и подклажда нейното любопитство още преди самото събитие. Това, което трябва да правим като специалисти, е да започнем с разбирането какво продаваме, да изберем правилната история и модела, по който ще я поднесем; и не на последно място – да изберем правилните канали за комуникация.
Последният панел представи Jeremy Nicholas, телевизионен и радио говорител, който показа как да използваме снимките, така че да създадем настроение и популярност за това, което правим.
Също така гостите имаха възможност за нетуъркинг, участваха в игра, в която трябваше да съберат послание чрез QR кодове на различни локации, wellness активности между панелите за ободряване, посещение на Eventex Awards и закриващо събитие в неформална обстановка. Освен полезните съвети, Eventex Congress 2015 поднесе на аудиторията и запомнящо се преживяване.
Автор снимки: Martin Stoykov Photography