Като част от поредицата „Алумни разказват за участието си в 9Academy“, днес ви представяме Светослав Стойков – човекът, от когото научихме много за кръговата икономика и енергийната ефективност.
Представи се с няколко изречения
Здравейте! Аз съм Светослав Стойков и съм си поставил мисията да се развивам постоянно. Всеки ден да бъда по-добра версия на себе си. Интересувам се от устойчиво развитие, кръгова икономика, биомимикрия, енергийна ефективност, строителство с естествени материали и др. Голямата цел, която съм си поставил, е да бъда щастлив, занимавайки се само с нещата, които ми носят вътрешна удовлетвореност, и с които давам своя малък дан за възвръщането на баланса човек – природа.
С какво се занимаваше преди 9Academy? А с какво се занимаваш сега и промени ли се нещо?
Преди 9Academy работех като проектен мениджър в сферата на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници за западна компания. Макар работата да бе интересна, работех за частни компании, помагайки им да снижат енергийните си разходи. Вътрешно в себе си обаче знаех, че това не е точно моето. Разбирах, че моето е да работя за положително развитие на обществото като цяло, а не за облагата на единици – мастити индустриалисти. Месец след края на 9Academy промених леко курса на развитие, започвайки работа като Presales & Sales Manager за една от най-големите технологични компании в световен мащаб. Пребиваването ми там обаче не се оказа дълго, поради възникването на принципни различия между мен и чуждия мениджмънт за посоката на правилно развитие на сегмента с който се занимавах в България. Разделихме се и сега съм изцяло фокусиран върху неправителствената организация, на която съм Председател – Сдружение „Институт Кръгова Икономика“. Не съжалявам за нищо, което се случи през последните две години. Смяната на посоката за мен бе изключително ценна.
Защо реши да се запишеш за участие в 9Academy?
Няколко месеца преди началото на академията с двама приятели и експерти регистрирахме неправителствена организация – точно с идеалната цел: Да спомогнем за това хората да осъзнаят първичната си връзка с природата. Да осъзнаят, че са част от нея, а не нейни господари. Идеята ми бе да се науча как да управлявам всички процеси, нужни за развитието на едно НПО.
Кой беше най-полезният от деветте модула за теб? Защо? А най-любопитният?
От всички девет модула взех по нещо за себе си. Най-полезните модули за мен бяха „НПО“ и „Финанси и Счетоводство“. Първият, заради интереса ми в сферата, вторият – защото ме накара да пречупя погледа си и да видя тази за мен сива и скучна материя по друг начин. Приятната за мен изненада определено бе модул „Човешки Ресурси“ и ползотворните дискусии, които се пораждаха във всяка една лекция. Любимата ми лекция от цялата академия бе именно от HR модула – лекцията и дискусията с Мария Рац на тема „Развитие и оценка на персонал“.
Какво научи за себе си в 9Academy?
Научих да питам, когато нещо не ми е ясно. Научих да задавам въпросите такива, каквито се въртят в главата ми, дори понякога да изглеждат леко глупави.
Какво те изненада и как ти се отрази времето, прекарано в Академията?
Изненада ме това, че с нетърпение чаках всяка лекция. У мен имаше чувство на загуба, когато поради работни ангажименти ми се налагаше да отсъствам. Смятам, че бе едно изключително ползотворно преживяване.
Кой е най-яркият момент за теб от 6-месечното преживяване?
Най-яркият момент определено беше Панаира на идеите. Представих две бизнес идеи. Една с друг участник от академията, и една сам. Получаването на обратна връзка от менторите и публиката бе едновременно вдъхновяващо и отрезвяващо. Странен коктейл.
Кое е най-ценното, което 9Academy ти даде?
Най-ценното определено са новите контакти с целеустремени съакадемици.
Какво ще посъветваш и пожелаеш на бъдещите участници в 9Academy?
Ще им пожелая да са отворени за вратите, които ще се открехнат в собственото им съзнание по време на 9Academy. Да са отворени за собствените си идеи. Никога няма да дойде правилният момент за действие. Затова нека още от днес да започнем да правим нашите неща по нашия начин.