Лектор на събитието беше мотивационният обучител Филип Хескет. За себе си Филип разказа, че е прекарал 12 години в психиатрична болница, не като пациент, а като лекар. Завършил е висшето си образование със специалност психология. Работил е за „Проктър енд Гембъл”, след това за рекламна агенция, и в по-късен етап е основал собствена компания. От този период, той е решил, че иска да стане професионален оратор. В момента се занимава именно с това – води обучения, свързани с психология на убеждаването. Пише активно книги, засега има три, които са вече на пазара.
Виж повече: Кандидатствай за Сезон 9 на 9Academy
Събитието започна с едно леко сутрешно загряване, което да накара публиката да се разбуди. Часът беше 10, а хората вече бяха готови да съберат нови идеи и вдъхновение за месеци напред.
Първите няколко думи приковаха напълно вниманието на публиката. Така остана и до последната дума. Хората „грабеха” с шепи знания, трикове и интересни истории. Залата беше голяма, хората много, но всички бяха заслушани в историите и примерите на лектора, които никак не бяха малко.
По думите на Филип Хескет повечето хора, в по-голяма степен от времето, не Ви слушат. Те се интересуват от себе си, от нуждите, от желанията си и стремежите си. Тук е именно моментът как можете да ги накарате да Ви слушат? Как може да им приковете вниманието?
Когато човек се запознава с нов събеседник, му отнема средно няколко секунди за първо лично впечатление. Дори и да не си даваме ясната сметка за това, първото впечатление е несъзнателна дейност и искаме или не, тя се случва в мозъка ни.
По време на обучението лекторът обърна внимание на няколко важни ключови момента. Изясни каква е разликата между убеждаване и влияние. Убеждаването е това нещо, което правите срещу даден човек, Вие го причинявате. Влиянието е нещо, което имате в себе си, то не се придобива.
Същинската част на цялото обучение бяха кои са петте ключа към убеждаването, кое кара хората да правят или не правят това, което искате от тях и 10-те въпроса – убийци:
Петте ключа към убеждаването:
1. Хората не се интересуват колко знаеш, докато не разберат колко всъщност теб те интересува дадено действие/работа;
2. Открий емоционалните нужди на хората около себе си;
3. Същността на убеждаването е да направиш така, че хората лесно да купуват това, което искаш да им продадеш;
4. Продавай стойност, а не цена;
5. Управлявай очакванията на хората.
Кое кара хората да реагират, кое кара хората да бъдат мотивирани в работата си?
1. Да се чувстват обичани. Всеки човек иска да бъде обичан, дали от семейство, от приятели, от колеги, няма значение, важното е да бъде обичан и той да усеща това чувство;
2. Хората искат да се чувстват значими от това, което правят. Те искат да бъдат оценени. Дори и едно „Браво”, „Благодаря”, ще свърши повече от перфектна работа;
3. Човекът е социално животно и поради тази причина, той иска да се чувства част от общност, от група. Това кара хората да се движат напред, да се развиват.
„10 въпроса – убийци” – Колкото повече въпроси задавате, толкова по-комфортно ще се чувствате в дадена ситуация. Задавайки точните въпроси, имате възможността да въздействате, да оказвате влияние върху събеседниците си:
1. Кое е най-важното нещо за теб? Защо е това?
2. Кое е най-разочароващото нещо за теб? Защо е това?
3. Защо ме питаш?
4. Чудя се дали бихте ми помогнали?
5. Какво бихте направили на мое място, ако имахте тази възможност?
6. Какво те накара да кажеш това?
7. Как се чувстваш за това?
8. Какви са вашите очаквания?
9. Можем ли да продължим напред?
10. Как беше твоят шеф?
Можем да обобщим целия ден като ден, прекаран в изясняване на това какво всъщност правим, как може да го подобрим, да подобрим себе си и какво всъщност искаме да правим вбъдеще?
Всичко, което правим в живота си, първо идва от това как се възприемаме, дали се приемаме такива, каквито сме или искаме да бъдем други? Хората сме същества, които винаги искат нещо – дали повече пари, по-добра работа, или нещо друго. Когато го постигнем, не знаем какво трябва да последва. В повечето случаи не сме доволни от себе си и търсим как да запълним липсите, които имаме. За да сме успешни, първо трябва да се научим да се променяме.
Последното мотивиращо изречение на обучителя Филип Хескет беше: „Целта на живота ни е да правим смислени и положителни избори.“
Ако трябва да обобщим събитието на Филип Хескет с няколко думи то те ще са: мотивация, вдъхновение, знания и усмивки.
Автор Снимки: Martin Stoykov Photography