„Връзката между образованието и реалния бизнес трябва да е много силна и да се развива непрекъснато.“ - Кристиян Постаджиян
Кандидатстване

„Връзката между образованието и реалния бизнес трябва да е много силна и да се развива непрекъснато.“ – Кристиян Постаджиян


„Връзката между образованието и реалния бизнес трябва да е много силна и да се развива непрекъснато.“ - Кристиян Постаджиян 1

Гл. ас. д-р Кристиян Постаджиян е преподавател в Нов български университет и съавтор на магистърска програма „Рекламен мениджмънт и визуален брандинг”. Член е на Апелативната комисия на Национален съвет за саморегулация в рекламата. Той е пример за вдъхновяващ и отдаден на рекламата професионалист, както споделят и всички негови студенти. Професионалният си опит е натрупал като Директор клиенти в рекламна агенция Адиа (представителство на в. Financial Times) и като управител на консултантска компания „Бранд спирит“.

В 9 Academy Кристиян Постаджиян показа на ентусиазираните млади участници как да изградят правилно комуникационния микс за своя продукт и сподели много други тънкости от професионалния си опит.

Виж повече: Кандидатствай за Сезон 9 на 9Academy

Имате дългогодишен преподавателски опит. Кое е най-важното, което един преподавател трябва да възпита в обучаващите се и към какво се стремите Вие?

Основното може да се опише с една дума: страст, в нашия случай към рекламата. Когато студентите притежават този огън в себе си, те дават всичко от себе си да научат, да разберат, да приложат. Това е и моят стремеж – да запаля студентите си по рекламата, да им покажа, че всичко около нас е от значение и може да е от полза за един рекламист. Рекламата не е нито почасова работа, нито единствено и само работа пред компютър. Хората трябва да са отворени към света, към това, което се случва в него, към хората, които купуват продуктите, които рекламираме. А това може да се случи само тогава, когато професията ти те вълнува. Имам една любима мисъл, не знам кой я е казал, но гласи следното: „Когато човек обича работата си, той няма нито един работен ден“. Това е така, защото всичко се върши с удоволствие. Може да звучи банално, обаче е факт. Рекламата е една от малкото професии, които могат да дадат разнообразие всеки ден и много, много емоции (и нерви, но това е пиперът на това ястие).

Какво показва професионалният Ви опит досега, трудно ли се стратегира в България?

Едва ли изграждането на стратегия зависи само от географската локация, още повече че голяма част от компаниите в България са чужди мултинационални компании, които едва ли правят нещо без стратегия. Уви, често стратегията им за България е просто част от техния поглед изобщо към региона на Централна и Източна Европа, но това е част от съдбата на малките страни. Моето мнение е, че пред стратегическите планове на компаниите за България има редица предизвикателства – на първо място това са потребителите и народопсихологията. България е труден пазар, хората са ценово чувствителни, имат различни проблеми. Предвидимостта е другото предизвикателство, уви тук държавата има много грехове към бизнеса и инвеститорите. Дългосрочните стратегии, да погледнеш няколко хода напред, са онова, което движат света напред, но тук вече и средата има голямо значение.

Според Вас какви промени ще настъпят в сферата на маркетинга и рекламата през 2014 г.? Какви съвети бихте дал за адаптиране към тях?

Генералната промяна в маркетинга и рекламата е ясна от няколко години и тя се описва с думата „дигитален“. Ролята на трите екрана и тяхната интеграция (телевизор, телефон и компютър/ таблет) става все по-осезаема. Маркетингът и рекламата просто трябва да навлязат по-активно в тази интегрирана дигитална среда, дано това да се случи по-осезаемо в България през 2014 г., защото мисля, че изоставаме. А думата адаптация е много подходяща – новите технологии изискват да променим повечето стари похвати. И колкото и да е парадоксално тук именно младите специалисти по реклама могат да бъдат най-полезни и силни, защото за тях тези нови технологии са обичайната среда, в която се развиват.

Какви са Вашите настоящи цели и предизвикателства в рекламата и маркетинга? А в образованието?

Като преподавател по реклама основното предизвикателство пред мен е как нещо толкова динамично и практически-ориентирано като рекламата да се вкара в една академична форма, така че студентите по реклама да се обучават адекватно на това, което пазарът търси и очаква от тях. Смятам, че това, което направихме през последните няколко години с магистърската програма „Рекламен мениджмънт и визуален брандинг“ е да покажем, че има начин обучението да е свързано активно с бизнеса, да има приложимост на компетенциите, които се получават в университета. Безспорно една от основните цели на образованието е да изгради мислещи хора, но веднага след това идва и целта това образование да може да донесе реализация на студентите. Все повече хора работят професии, за които не са учили. Има сектори, в които над 80% от работещите нямат съответната академична подготовка. Някъде компенсаторните механизми са намерени, но на доста места липсват. На практика така се обезценява образованието, възниква въпросът: „Защо ми е диплома?“. Затова и аз изповядвам мнението, че връзката между образованието и реалния бизнес трябва да е много силна и да се развива непрекъснато. Изисква неимоверни усилия, но това е пътят.

Споделете с нас какво посъветвахте участниците в 9 Academy, за да бъде успешен техният бранд?

Разкрих им моите 9 тайни за успешната реклама. Нищо особено, но все неща, без които не може. А един бранд може да бъде успешен най-вече тогава, когато зад него стоят личности, които знаят как да го управляват. Защото в рекламата основният капитал са хората.

Защо се включихте в 9 Academy?

Бях поканен от мои студенти, които вече са завършили обучението си при мен. Държа много на контактите си с тези хора, защото вярвам, че аз съм им дал частица от това, което са, както и те са ми дали много, за да бъда такъв, какъвто съм. Идеята ви е страхотна и всеки, който вярва, че да „предадеш нататък“ е ценност в този живот, просто няма как да не приеме подобно предизвикателство. Успех!

За повече информация и още новости – следете ни във Facebook страницата ни, Instagram и LinkedIn. Абонирайте се за YouTube канала ни, за да не изпуснете нито един епизод по пътя към професионалното израстване!


Блог