Събота. Но една по-различна събота. Събрахме се в 10 часа в ICN UniversITy, където се помещава и Библиотеката на 9 Academy, за да започнем един вълнуващ ден. Всички бяха в очакване да видят какво са подготвили обучителите. Този път обаче, такива щяха да бъдат самите участници.
Обученията започнаха с теглене на жребий. „Имате 10 минути да подготвите презентацията си и да подредите залата, така както ви е необходимо за обучението“, започна Байчо Георгиев и сложи начало на предизвикателството.
Ето го и първия – Димитър Миланов. Неговото обучение бе озаглавено „Storytelling и какво общо има с маркетинга“. В следващите минути слушахме практически съвети, преплетени с вълнуващи истории. Кое прави една история добра и колко важно е на кого я разказваме? Нашата история споделяме на всички Вас, а в допълнение от обучението на Димитър, трябва да знаете, че една от целите в storytelling-а е да се привлекат правилните хора. Не трябва да забравяме и че друго важно е какво точно разказваме и не на последно място – как го разказваме. „Всичко, което правиш, разказва историята ти“. Записваме си това и поставяме удивителен знак, защото както каза самият Митко – „никога не знаеш кога ще направиш първо впечатление“. Една история трябва да е толкова добра, че сами да пожелаем да си я разказваме, както и всички останали. Трябва да сме забележителни и да търсим иноватори, които да споделят историята ни. Предизвикателството, което Димитър ни даде, беше да измислим история за четири български марки, които си нямаха такава. Разделихме се на отбори, след което започнахме работа по историите на „Лукчета“, „Русенско варено“, „Правец“ и коняк „Плиска“. Представихме своите идеи и се забавлявахме.
Следващият на сцената беше адвокат Велизар Величков и обучението „Как правото да работи за мен“. „Практика, практика, практика. Това ще е ключовата дума в моето обучение“, каза той и пристъпи към терминологогията в търговското право. Представи ни особеностите при търговските дружества, за какво да внимаваме, защо е важно да знаем кой е собственик и кой управител на дружеството. Разбрахме особеностите при ООД и ЕООД, както и как се взимат решенията. След което научихме повече за регистрацията на търговско дружество, за проверката на данните в Търговския регистър и как бихме могли да ги използваме. Особено полезно беше и какво трябва да знаем, за да се защитим при сключване на договор.
И за да не се отдалечаваме от правото, тук ще разкажем за другото правно обучение на Живко Кръстев. Той ни запозна с организациите с нестопанска цел и различните видове юридически лица, кои от тях са с нестопанска и стопанска цел. Разбрахме повече за особеностите при фондациите и сдруженията, както и кои са органите им на управление.
Друга интересна част от деня баха и две обучения, свързани със здравето.
Първото от тях проведе Сузана Теофилова. „Дишай“ беше неговото заглавие и както сами се досещате, тя ни разказа колко важен е начинът на дишане и как е започнала да се интересува и практикува. Правилното дишане е диафрагмено, а всички емоции могат да бъдат контролирани от него. След това разбрахме защо сами поставяме контрол над дишането си и как изграждаме „блокажи“ в гласа си. Нямаше как да бъде пропусната и практическата част – Feel your body! Последваха няколко приятни и полезни минути, в които упражнихме дишането и техники, които ще ни помогнат за неговото подобряване.
Единственият фармацевт сред участниците Деница Добрева влезе в ролята на професионалист и сподели „Митовете за лекарствата“. Какво е генерично лекарство, от какво да се водим, когато избираме лекарства с еднакъв състав и разбира се, какви са митовете при антибиотиците. След това Деница ни запозна и с особеностите и митовете при лекарства като аспирин, парацетамол, ибупрофен и аналгин. Тя не пропусна да посочи и някои маркетингови аспекти, които отличават индустрията.
И така отново на маркетинг вълна преминахме към Фейсбук маркетинга и Анелия Мъглева. За инвестицията в него и с какво да се съобразяваме, ни посъветва Анелия. Защо и какво трябва да правим във Фейсбук, когато го използваме за бизнес цели – да създаваме комуникация, да правим разговори, да показваме емоция и позитивизъм. Това са няколко ценни съвета за запомняне на нашия бизнес, но втората стъпка е да изградим доверие. А то се осъществява с познаване на клиентите, с отговаряне на специфичните им нужди, с внимание и уважение. Обучението беше по-особено, защото беше разделено на две части. Втората от тях пое Михаел Иванов, който започна темата за Content Marketing и това, което работи днес в комуникациите. Един кънтент маркетинг текст е добър, когато е лесно смилаем и говорим на езика, на нашите клиенти. „Истински добрият кънтент маркетинг кара хората да се спрат, да прочетат, да се замислят и да променят“, завърши Михаел и ни остави с огромно любопитство и желание за още знания по темата.
Тодор Тодоров представи „Младежта в ученическите съвети“. Той се занимава с това от осми клас и оттогава не спира да бъде деен и да желае подобрение за ученическите съвети. Разказа за опита си, за младежките организации и за тяхната главна цел, която го вдъхновява постоянно – да подобрят и подтикнат младите хора към по-добро.
Николай Ничев беше последният обучител. Неговата история с право бихме могли да наречем „историята на един сериен предприемач“, защото Ники сподели „10 начина как да стартираш бизнес“. Заглавието на обучението му не беше случайно – той е имал различни бизнеси и е открил, че предприемачеството е негово призвание. Най-важното, което е научил по пътя си е, че „нищо не е по-важно от екипа“. А защо да стартираме бизнес – защото има приключения, защото ще изградим характер, защото ще натрупаме ценни контакти. Трябва само да вярваме, че това, което правим, ни води към крайната цел.
Но денят не приключи с края на обучителната част. Татяна Босилкова беше отправила предизвикателство пред всички участници и екипа на 9 Academy – снимки от детството и интересни случки. Емоциите в тази част надделяха – имаше смях, сълзи, умиление, изумление и удивление. Опознахме се и открихме много общи хобита и желания. Татяна от своя страна сподели интереса си към дизайна и цветовете, благодарение на атрактивно подготвена презентация, която впечатли всички. Пренесохме се назад във времето и си обещахме, че ще говорим за детски спомени отново.
За край – участниците изненадаха екипа. Как ли – номинация за „новатори в образованието“ в класацията на Uchi.bg. Остахме безмълвни, но щастливи и удовлетворени!
Следете продължението, защото това е краят само на съботната ни история.