Д-р Александър Христов е един от водещите PR специалисти в България, Председател на Българско дружество за връзки с обществеността за периода 2011 – 2013 г., Aкаунт директор на PR агенция Civitas Bulgaria и преподавател в УНСС и НБУ. Автор е на книгата „ПР практика: работа с агенция и на много статии и студии в сферата на маркетинга и комуникациите.
Участниците в 9Academy се срещнаха с него и научиха повече по темата за ефективното писане и общуване. Той даде безценни съвети на младите ентусиати в сферата на комуникациите и разказа различни и интересни случки от практиката си.
Вие сте ПР специалист, преподавател, автор на специализирани статии за сп. Мениджър и на книги. А до скоро бяхте и Председател на Българското дружество за връзки с обществеността. Как успявате да съчетавате различните си занимания и имате ли си любимо измежду тях?
Изобщо не е ясно дали успявам добре да ги съчетавам. И все пак – и трите са свързани с комуникациите, така че лесно преливам информация и усилия от едното в другото. Например дискусия със студенти ме вдъхновява да напиша статия, в аудиториите обсъждаме казуси от моята практика и тази на колегите. Технически – спя малко, ставам неприлично рано и когато става въпрос за работа, взимам решения сравнително бързо. А дали имам любимо занимание – едва ли. По-скоро най-много ми допада интелектуалният елемент във всяко едно от тях – изследователството, разсъжденията и аргументациите в университета и в писането, творческия процес в ПР практиката и формулирането и защитата на общите интереси в браншовата дейност. Иначе във всяка дейност има и елемент на рутина и манифактура, която всички ние я извършваме почти механично.
Кое е най-важното, което един преподавател в сферата на комуникациите трябва да научи обучаващите се?
Ако е възможно – да умеят да застанат от гледната точка на публиките, за да могат да комуникират с тях по възможно най-добрия начин. Освен това – да общуват убедително, да разбират как да се аргументират, да подбират най-подходящите изразни средства за дадена ситуация. Поради което е необходимо да познават добре и света наоколо. Важно е да разграничават факти от оценки, да търсят други гледни точки и възможности, за да бъдат колкото е възможно по-обективни. А техниките, с които да общуват успешно с публиките, неизбежно се усъвършенстват в практиката.
Как един текст да спечели внимание и да предаде послание?
С важно за хората съдържание, поднесено по атрактивен начин. Има много текстове в корпоративните комуникации – било то дълги или кратки – чиято информационна стойност е близо до нулата. Предвид факта, че сървеменният потребител е динамичен и забързан и все по-трудно задържа вниманието си на едно място, това става още по-важно.
Кои са качествата, които един ПР специалист трябва да притежава, за да е успешен?
Някъде се бях пошегувал, че за да бъде успешен един ПР специалист, той трябва да е жена J Това е така, защото те притежават онова умение да установяваме какво искат да чуят и да разберат другите и да го казваме по най-добрия начин. Може би това е причината професията да е толкова феминизирана. Други важни качества на успешния ПР специалист е той да бъде комуникативен, ексторевтен, да има сърце, здрави нерви и умения за бързо вземане на решения. Разбира се, не по-малко важно е да умее да пише и да се изразява добре.
Ако не сме ПР специалисти и не искаме да бъдем, но имаме нужда от ПР – какво ще ни посъветвате? Как да си изберем добър ПР специалист за нашия екип или ПР агенция?
Разбира се, това много зависи от сферата, в която компанията оперира. Във всички случаи изборът е стратегически – правим го като да е завинаги, пък ако не се получи, търсим други варианти. Добрите ПР специалисти, било то в агенция или отделно от нея, правят точно това – мислят стратегически, познават средата, медиите, динамиката на хората и не дават извадени на секундата от вътрешния джоб готови решения-полуфабрикати. И да има ентусиазъм и пламък в очите, категорично е, че това е ключов фактор в нашата професия.
Защо решихте да подрепите 9Academy?
Защото е изключително интересен и иновативен проект, който изглежда не само дава умения и насоки за предприемачество за младите, а и успява да вдъхновява. И защото както ПР, така и бизнесът въобще има постоянна абстинентна нужда от млади таланти. Те са хората, които движат света напред, дават иновативни решения, създават нови работни места – а от това печелим всички.