„Кариера с кауза“ е първият по рода си форум, посветен изцяло на професионалната реализация в гражданския сектор. Форумът цели да покаже, че придобиването на професионален опит може да бъде полезна дейност, постигната в името на значима за обществото кауза. Организатор на събитието е Сдружение „Ре-Акт” – неправителствена организация, която работи за нуждите на българските младежи и децата в неравностойно положение.
За да разберем малко повече за форума, какво подтиква организаторите да го създадат и какво да очакваме тази година се свързахме с Мануела – част от екипа на „Кариера с кауза“.
Мануела, ти си психолог по образование и имаш опит в сферата на човешките ресурси. Каква беше конкретната причина да се включиш в организирането на форума?
На първо място посетих форума миналата година и се впечатлих от тази инициатива в НПО сектора – знаех, че такива събития се случват в бизнеса и ми допадна много, че и други сектори осъзнават нуждата си от човешки ресурси и получават възможност да я популяризират пред по-широка аудитория. Също така, моят опит в сферата на човешките ресурси пасваше на профила човек, който да се занимава с организациите и позициите, които те представят. Не на последно място, реших, че това би било едно много обогатяващо и запомнящо се приключение с прекрасен екип – каквото и се оказа.
Смяташ ли, че младите хора имат нужда от по-сериозно запознаване с работата в гражданския сектор и какво би ги мотивирало да се включват в каузи като доброволци?
Да, смятам – много често работата в този сектор се асоциира или с възпитателна, принудителна дейност, без възвръщаемост и възнаграждение за положения труд, или с нещо, което човек прави 1-2 пъти в месеца, ако му остане свободно време. Мисля, че тази нагласа трябва да се промени, тъй като работата в гражданския сектор става все по-пъстра, предоставя разчупени и интересни възможности за реализация, трупане на опит и нетуъркинг. Представата за гражданския сектор като място, в което да изкрадиш своята кариера вярвайки и работейки в името на своя кауза, тепърва набира популярност.
Относно мотивацията – би било идеално, ако всеки се захващаше с такива дейности единствено и само воден от желанието за един по-добър, идеален свят. Но ние живеем в реален свят, с неимагинерни хора, които често се захващат с такива дейности от една идея по-малко алтруистични подбуди, напр. от желанието те самите да се почувстват по-добре, правейки нещо за някого. И ми се иска повече хора да знаят, че това е напълно ок. Първо – ще се изненадат колко лесно е да даваш, щом веднъж започнеш да го правиш. И второ – колко неочаквани неща можеш да получиш в замяна.
На какво учи доброволчеството? Ти самата какво си научила от него?
Чудесен въпрос – мисля, че в моя случай доброволчеството ми помогна да доразвия умения, които са ценни независимо от сферата, в която се прилагат, като например гъвкавост, съобразителност и ангажираност.
В глобален план смятам, че доброволчеството учи на това, което ти му позволиш – изключително благодатна сфера е за усвояване и упражняване на нови умения. И ти дава размах за действие, свобода за креативност и възможност за импровизация. Така че може би, повече от всичко учи на това да се възползваш от всяка възможност за развитие, която ти бъде предоставена.
Ти подпомагаш организациите във формулирането на позициите, които предлагат в рамките на форума – би ли споделила някой от съветите, които им даваш, и/или трудностите, които си забелязала, че срещат?
Често предлагам формулировката на позицията да е описана по-изчерпателно и с повече детайли, които да дадат малко по-широка представа от спектъра дейности, очакващи бъдещите доброволци. Прави ми впечатление, че в НПО сферата един човек често съчетава много функции, включително и Човешки ресурси, но това не се отразява на качеството и идейността на позициите, напротив.
Какви са проблемите, свързани с професионалната реализация в гражданския сектор и как бихме могли да се справим с тях?
Смятам, че прекалено малко информация достига до широката аудитория във връзка с възможностите за кариерна реализация, които предлага секторът. Също така, смятам, че младите хора не осъзнават колко много опит и контакти могат да натрупат, бидейки доброволци – същият този опит, за който после мнозина се оплакват, че излизайки от университета нямат, и който работодателите търсят в младите специалисти на пазара на труда. Чудесно е, че чрез инициативи като „Кариера с Кауза“ това послание може да достигне до повече хора.
Какво да очакваме тази година от Кариера с кауза?
Тази година, както и предните, фокусът ни е върху свободните позиции, които публикуваме на сайта и които ще бъдат представени на форума – искаме все повече и повече хора да разберат, че неправителственият сектор е надежден и конкурентен работодател.
Какво ще посъветваш всички, които биха искали да станат доброволци и да имат кариера с кауза?
Да осъзнаят коя кауза искат да прегърнат и какво в нея би ги мотивирало да действат, а после – да не бездействат.