Млади учени бяха отличени в Панаир на науката и иновациите и избрани да представят България на международни събития - 9Academy
Кандидатстване

Млади учени бяха отличени в Панаир на науката и иновациите и избрани да представят България на международни събития


Млади учени бяха отличени в Панаир на науката и иновациите и избрани да представят България на международни събития 1

Изключително зареждащо е в съботен следобед да се видят разпалено разказващи за своите научни проекти ученици и студенти. За организаторите от Клуб Млади Таланти това е осми Панаир на науката и иновациите, а подкрепата и популяризирането на млади учени дългогодишна кауза.

Участниците в панаира представяха оригинални изследователски разработки в сферата на природните, медицинските, математическите или социалните науки, инженерна иновация, или проект в сферата на информационните и комуникационните технологии.

Представителите на журито бяха видимо очаровани от подготовката на участниците. Младежите се бяха постарали да направят представянето си атрактивно и посетителите на панаира имаха възможност нагледно да видят интересни проекти за Inteligent Planting, да разберат „Как да не спечелим от тото“ или как учениците да не се изгубят или отдалечават от учителите по време на екскурзия чрез мобилно приложение.

Ние от 9 Academy за първи път се срещаме с инициативата, но се радваме, че имахме възможност да видим предприемаческия заряд в участниците и да ги поощрим и ние с подарък – ваучер за участие в 9-те игри на бизнес успеха.

panair-na-naukata-2

На 5 декември в София Тех Парк сред учениците бяха отличени:

Таня Оцетарова с „Вероятности за оцеляване в труел“ – тя ще представя България в 45-тия младежки научен конкурс в Люксембург;

Екатерина Латинова и Фридрих-Димитър Крепиев със „Задвижване на митохондриите при физическа деструктивна мутация в ядрото на ракова простатна клетка PC3“ ще са представителите ни за INESPO (International Environment & Sustainability Project Olympiad);

На Intel ISEF ще ни представят три проекта:

Кристиян Георгиев – On the size of unions of lines in F_{n}, satisfying the Wolff axiom;

Паолина Гаджулова – Симулация на екосистема върху тороидална решетка с три организма;

Дона-Мария Иванова – Как да не спечелим от тото?

Авторите на два проекта ще имат възможност да посетят лятната школа по компютърна сигурност CryptoBG, благодарени на ESI. Това са Василен Цветков (Secure multi-party random number generation) и Иван Николов (Сигурна комуникация между устройства с ограничени ресурси).

panair-na-naukata-3

В същия ден презентираха свои проекти и студенти – млади учени, участници в конкурса Young and Energetic Scientists (YES). Класирането при тях изглежда така:
Първо място: Антоанета Трифонова Гатева, Усложнения на захарния диабет при пациенти с предиабетни състояния.
Второ място: Десислава Иванова Мантовска, Биотехнологични подходи за продукция на молекули стимулиращи зарастването на рани от балканския ендемитен вид Stachys thracica Davidov.
Трето място: Данаил Савов Минчев, Изследване на експресията на човешки ендогенни ретровирусни елементи (HERV) при деца със специфично нарушение в речевото развитие (SLI).
Четвърто място: Иван Йорданов Иванчев, Изследване на провисванията и пукнатините при стоманобетонни елементи, подложени на огъване.
Пето място: Ивана Илиевска, Изследвания на ортодонтски дъги за определяне на оптималния период на лечение.

„Действително, тази година ще се запомни с ожесточената конкуренция и многото проекти с уклон към природните науки.“, споделят организаторите.

А ние пожелаваме на всички все повече иновативност, да си намерят инвеститори и да реализират успешно проектите си!


Блог