Станимир Ненов и Георги Държанлиев са основатели на проекта “pravatami.bg: разкодираните закони”. Основната цел на сайта е да предоставя по разбираем начин полезна и практическа правна информация. Това направиха и по време на тяхната лекция „Добри практики и съвети” за 9 Academy в модул Правни въпроси. Ето какво споделиха и в интервюто си за нас:
Какво означава за Вас „добра практика”?
Георги: Възможност дадена дейност да се осъществи по ефективен начин с минимално изразходване на време и финансови средства. Като под „ефективен начин“ имам предвид приоритетно да е полезен за обществото и на второ място за самата организация/лице, която/което осъществява дадената дейност.
Станимир: Нещо, което работи.
Как решихте да създадете сайта pravatami.bg?
Идеята се роди на 8 декември 2011 г. в гр. Сандански – една отворена и безплатна онлайн платформа за полезни и практички правни съвети. Място, където автори и читатели да превеждат закона на разбираем за хората език. По-късно, заедно с колеги, учредихме Департамента за правна култура. Като идеята беше това юридическо лице с нестопанска цел да се превърне в плоскост, върху която да стъпи както “pravatami.bg: разкодираните закони”, така и останалите граждански инициативи, които са заложени в стратегията за равитие на Департамента. Всичко останало е детайли и много работа – работа, която вършим в свободното си време за удоволствие.
Така или иначе наши приятели ежедневно ни задават лесни за нас (юристите) въпроси: „може ли да ми искат личните документи в градския транспорт?“, „Ще сключвам договор за наем, за какво да внимавам?“ и т.н. Сега нашите приятелите намират отговори на тези, но и на много други въпроси онлайн на pravatami.bg, с подобрението, че от тези отговори могат да се ползват и всички останали. Нещо повече – сайтът представлява отворена платформа, което означава, че всеки може да добавя Права след последваща редакция от екипа.
Може ли наистина правната информация да бъде представена по разбираем за всички хора начин и какво е нужно, за да се случи това?
Георги: Да, разбира се, че може. Ние го доказваме всеки ден. Нужни са няколко основни предпоставки:
-Много отдаденост и вяра в каузата на проекта за повишаване на правната култура на обществото ни, която води след себе си поредица от положителни ефекти за цялото ни общество като например – израстване на гражданското общество, чрез което стимулиране на демократичността и развитието на частния и публичния сектор.
-Екип от добри професионалисти, който да го прави.
-Постоянство с малки, но всекидневни стъпки в правилната посока, която да подпомага развитието на обществото в неговата цялост.
Станимир: На първо място е нужно този, който предоставя информацията отлично да познава и разбира правния свят в България. В екипа на pravatami.bg всеки се е специализирал в определена правна материала, за да може наистина да “разкодира” законодателството и от Правата да се ползва широката общественост.
Какви правни съвети дадохте на участниците в 9 Academy?
Как да стартират бизнеса си. Каква правна форма да изберат – търговско дружество или НПО. Как да управляват бизнеса си – колко съдружници, колко управители, кога и какви осигуровки ще дължат. Как да защитят бизнеса си – търговски марки, патенти, защитни клаузи.
Г-н Държанлиев, Вие сте завършил “Право” в СУ, а в момента сте последна година “Финанси” и “Маркетинг” в НБУ. Как съчетавате правото с маркетинга и какво е общото между тях?
Моите професионални стемежи са насочени към управлението на проекти и по-конкретно тези, които са в НПО сектора и/или социалното предприемачество. Важно е за мен да имам поглед върху повече от една област, за да мога качествено да си върша задачите и да съм в процес на постоянно учене и развитие. Общото между двете специалности може да се открие например в проекта „pravatami.bg: разкодираните закони“ и именно в процеса на разкодиране, който сам по себе си включва много повече от правни познания, а именно „добавената стойност“, която ние предоставяме в полза на обществото, представяйки й сложната нормативна уредба на разбираем език.
Г-н Ненов, споделял сте, че вярвате в максимата „Винаги има начин”, но за да има начин трябва да има желание и кауза, в която да вярваш. Каква е Вашата кауза?
Моята кауза е да правя правната страна на нещата лесна и приятна. Наистина винаги има начин. Когато си кажем “не” – мозъкът ни просто спира да търси решение. От друга страна, когато кажем “има начин” – ние продължаваме да търсим решение и накрая винаги намираме. Дори и да не е първоначално търсенето – все пак е решение, все пак е по-добре от нищо.
Защо се включихте в 9 Academy?
Георги: Защото вярвам, че само споделеният „добър и положителен опит“ в дадена сфера може да се нарече „добър“. Осъзнавайки, че качественото развитие на обществото ни в неговата цялост води до по-големи възможности и по-добър начин на живот за всички нас, ще доведе до едно по-перспективно бъдеще за всички нас.
Станимир: За да бъда сред хора като мен и да общуваме на нашия си, предприемачески, език.