“Светът и България имат нужда от подготвени хора, които да ги променят с идеите и подхода си”, Димитър Симидчиев - 9Academy
Кандидатстване

“Светът и България имат нужда от подготвени хора, които да ги променят с идеите и подхода си”, Димитър Симидчиев


“Светът и България имат нужда от подготвени хора, които да ги променят с идеите и подхода си”, Димитър Симидчиев 1

Димитър Симидчиев е един от първите обучители, които приеха нашата покана и прегърнаха идеята за 9 Academy. Освен това е сред няколкото обучители, които правят повече от 1 обучения. Участниците в академията вече се срещнаха с него и темата за Мениджмънт на организационното поведение в HR модула. Сега им предстои да научат и упражнят Ораторско майсторство в PR модула.

Димитър Симидчиев е основател и основен обучител в Beta Mu Consult. Завършил е университета Фърман в САЩ, където учи двойна специалност – Психология и Риторика. С връщането си в България започва да се занимава с тиймбилдинг обучения по интерактивен начин. Прави и много обучения за компании и за НПО-та, с които им помага да представят увлекателно идеите си. Зад гърба си има повече от 6 години опит в обученията в областта на публичнатa комуникация и мениджмънта на организационно поведение.

Ето какво споделя той от опита си и за приключението 9 Academy:

Реализирал си много и различни обучения. От какъв тип обучения, според теб, имат най-голяма нужда и полза младите хора?

Този въпрос предполага, че разграничаваме младите хора от някоя друга група такива. Ако ще го правим, предполагам, че основната разлика между тях и по-възрастните хора е, че повечето от младите все още не са се реализирали професионално. От такава гледна точка, всякакви обучения, които биха им помогнали да постигнат целите си в живота са много полезни, включително семинари за лично целепоставяне и задаване на посока в живота! По-конкретно това могат да са обучения за основни житейски умения като говорене пред повече хора, умения за водене на преговори, управление на времето и лидерство. Всички те имат потенциала да променят живота на много млади хора.

 

Като обучител по Ораторско майсторство, какъв съвет даваш на колегите си обучители, за да печелят и задържат вниманието на аудиторията, особено когато тя е от млади хора?

Ако трябва да се огранича с един съвет – енергия! Когато човекът отпред е позитивно зареден и енергичен, тази енергия се предава на публиката и тя е по-ангажирана и с по-голямо желание следи случващото се, особено когато е съставена предимно от младежи. Конкретни трикчета за печелене и задържане на вниманието вече са установяване на рапорт с публиката, вместо да се води едностранна лекция, търсене на примери от публката и въобще съзадаването на усещането, че публиката е активна част в случващото се, а не просто приемник за съобщенията на презентатора. Когато хората участват, те са много по-концентрирани отколкото когато просто слушат.

 

Не искаме да издаваме изненадите за участниците преди обучението по Ораторско майсторство, но все пак – как ораторското майсторство може да помогне за представянето на една идея, така че тя да привлече вниманието, да спечели доверие, подкрепа?

Ораторското майсторство може да предложи няколко неща на хора, които искат да представят идеите си. На първо място може би е формулирането на идеята по интересен и запомнящ се начин – посредством използването на художествени фигури! Освен това, ако искате хората да запомнят какво сте им казали е много полезно да си структурирате изказването по лесен за проследяване начин. Не на последно място, дефинирането на конкретните начини, по които можете да убедите някого в нещо също помага за построяването на максимално ефективно представяне.

 

Другата ти любима тема е Мениджмънт на организационното поведение. Разкажи ни защо е толкова важна според теб.

Защото работното място до голяма степен се механизира и хората се разглеждат като зъбни колелца в машината, а това е проблем. Хората са двигателят на организационния успех и ако не се фокусираме върху управлението на тяхното поведение, губим огромен потенциал, който иначе бихме могли да оползотворим. Особено в съвременния свят на конкуренция и широко търсене и предлагане на практически всичко, е фискално безотговорно да не се търси максималната ефективност на служителите, които създават стойност за една компания. Като добавим и текучеството, което идва в резултат на нечовекоцентричните методи на мениджмънт се вижда, че нещо трябва да се промени, за да бъдат хората доволни от работата си и да дават повече от себе си. Това са причините да съм радетел за въвеждането на практиките на МОП в работата с хора.

 

Когато става дума за Мениджмънт на организационното поведение какви са (ако има) разлики между малка и голяма организация и между стартираща и вече развила се организация?

Основните разлики между малки и големи, и стартиращи, и развити организации е във фокуса на мениджмънта и перипетиите около въвеждането му. По принцип колкото по-голяма е една организация, толкова по-тромава е тя и е много трудно тепърва да се въведе нов мениджмънт подход. За сметка на това, новостартиращи или малки организации са много по-гъвкави във въвеждането на подобно нещо. Освен това, ефективният МОП се извършва в групи от по около 15ина човека (мениджър с 15 служители – генерален мениджър с 15 мениджъра – регионален мениджър с 15 генерални и т.н.), така че една голяма компания трябва да може да функционира по този начин, за да използва успешно този мениджмънт подход. Малките комапнии така или иначе често се вписват в тези рамки, така че там особени съображения няма. Колкото до новостартиращи компании и установени такива, там основната разлика е във фокуса на мениджмънта. В стартиращите компании той е свързан с установяването на добри практики и мотивирането на хора да постигат върхове, въпреки трудностите, свързани със стартирането на нов бизнес. В установените компании фокусът е върху мотивирането на хората да дават повече от себе си за дейностите, които правят компанията успешна и избягването на усещането за безсмисленост на труда и рутината – с две думи за правенето на работата по-забавна!

 

Защо се включи в 9 Academy?

Аз по принцип съм голям подръжник на неформалното образование и смятам, че то много надгражда знанията и уменията, които придобиваме в училище и университета. В този ред на мисли, 9 Academy е мащабен, но фокусиран проект в сферата на неформалното образование, който има потенциала да даде на участниците в него една голяма преднина в бизнес света, независимо дали искат да стават предприемачи или да градят кариера в съществуваща компания. Светът и България имат нужда от подготвени хора, които да ги променят с идеите и подхода си и ако има дори миниатюрен шанс 9 Academy  да помогне за това, смятам, че е мой дълг да допринеса за това с каквото мога.


Блог