QA Challenge Accepted 2.0 - съвети и добри практики от QA света - 9Academy
Кандидатстване

QA Challenge Accepted 2.0 – съвети и добри практики от QA света


На 26 март, 2016 в Интер Експо Център, София, за втора поредна година се проведе най-голямото в България събитие за QA (Quality Assurance или софтуерно тестване) QA Challenge Accepted 2.0.

На 26 март, 2016 в Интер Експо Център, София, за втора поредна година се проведе най-голямото в България събитие за QA (Quality Assurance или софтуерно тестване) QA Challenge Accepted 2.0. След успешното си първо издание през 2015, тази година посетителите бяха над 450 души, а билетите бяха разпродадени месец предварително. Идеята възниква преди 2 години във Фейсбук групата Quality Assurance Bulgaria.

 

Събитието стартира с лекция на Светлана Мухина и с това каква е ролята на QA инженера при Agile (Аджайл) проекти.  Тя изтъкна, че Aджайл методологията помага  проектите да се предоставят навременно и без забавяния на клиента, тъй като методологията се крепи на ценности като добри практики, високо качество, спазване на крайни срокове. Светлана направи разлика между Agile и Scrum (Скръм) – доста често хората ги мислят за едно и също, но реално Скръмът е един от принципите на Аджайл.

Освен това подчерта, че е по-важно да бъдеш Аджайл, а не само да го правиш, което означава екипите да имат припокриващи се знания – например инженерът за софтуерно тестване да има познания за бизнес анализи, да пише документация, да бъде Скръм мастър, да има умения за говорене пред публика, тестване чрез аутомация и др. Тя даде за примерни начини, които инженерите могат да ползват, за да станат такива. Така например ICAgile Development Path съдържа различни начини за професионално развитие, един, от които е моделът Shu Ha Ri.

Не на последно място призова присъстващите да бъдат с гъвкаво мислене (growth mindset), понеже в Аджайл екипите непрестанно се случват промени по работните проекти.

От своя страна Николай Колев продължи с по-техническа лекция, разяснявайки как да осигурим високо качество преди да стигнем до тестването.

Той говори за съществуващи методи и даде пояснения за Git workflow, automating workflow, добавяне на критерии за качество, условия за автоматични нотификации, Jira workflow и подобрения за нея, Дженкинс система и интеграция и др. Освен тези, той даде насоки за това какво прави един продукт качествен, как може той да се подобри, до какво може да доведат новите стандарти на работа. Съвет, който даде бе, че може да се стигне до по-ниска мотивация и трудно начало, ако има хора с непроменящо се мислене.

Друга практична лекция бе тази на Слави Савов, покриваща темата за UX/Usability Testing и неговата важност.

Лекторът представи примери със свои клиенти, при които е постигнал по-високи нива на записване (conversion rate), по-ниски нива на напускане на уебсайт посетител (bounce rate) и как UX-ът, дизайнът и стъпките в сайта помагат за получаване на по-големи резултати и продажби в сайтове за онлайн търговия. Подчерта, че при нови проекти клиентите трябва да мислят за мобилни устройства като първи приоритет, понеже според неговия опит клиентът първо влиза от телефона да разгледа сайта, след това от настолен компютър, за да получи повече информация, и накрая евентуално – от таблет. Апелът му беше, че повечето клиенти използват мобилните мрежи, затова е важно и проектите/продуктите да са адаптирани за такова търсене.

Даде редица примери с какви средства може да се помогне на клиента/посетителя да премине през стъпките и да се доведе до действие – А/Б тестове, дизайн, резултати, оптимизация на фунията за продажби, използване на heatmaps/scroll heatmaps, чрез които могат да се разберат къде по сайта да се поставят реклами за продажба и промоция на продукти и др.

Слави Савов изреди и имена на програми, чрез които да се извършват изброените по-горе действия, подчертавайки, че всичко трябва да се тества: А/Б тестове – Оptimizely, Unbounce, Kissmetrics, Five second test. Като интересен факт, който посочи бе, че 1% от посетителите на Фейсбук са винаги подложени на А/Б тестинг. За тестване на мобилни приложения препоръчва Leanplum, за Heatmap – CrazyEgg, LuckyOrange, ClickTale. А за статистики на сайтове и приложения – Google Analytics, Coremetrics, Cyfe.

Други негови препратки към личния му опит бяха клиентът да бъде разсейван само с начини, които да му помогнат с покупката; да се държи на данните на клиентите и сигурността, да се има предвид, че повече от 50% от хората са в мобайл и винаги да се питаме “Може ли това да работи по-бързо и лесно?’”.

На 26 март, 2016 в Интер Експо Център, София, за втора поредна година се проведе най-голямото в България събитие за QA (Quality Assurance или софтуерно тестване) QA Challenge Accepted 2.0.

Като своя лична мантра той подчерта, че ако един сайт може да се разгледа от мобайл и се използва само с една ръка, без клавиатура, без втори пръст, без мишка, то тогава той е с добра използваемост. Освен това добави, че при анализ на фунията за продажби трябва да се ползват повече от 2 инструмента, да се комбинират за анализ на данните от сайта. Слави завърши с посланието: “Каквото и да правим трябва да мислим как то помага на бизнеса да достига по-големи резултати. Ползва се лесната употреба на сайт като един инструмент, но в крайна сметка гониш бизнес целта”.

По време на конференцията имахме възможност да се запознаем и с метода Behat и как и защо трябва да го ползваме.

Божидар Бошнаков говори за Behaviour driven development (разработки на база поведение) – какво е то, кога се ползва, кои са неговите плюсове и минуси. Божидар даде някои ценни съвети по време на своята лекция. Той каза, че не трябва да има прогрес без процес и е препоръчително професионалистите да планират, подготвят, правят дизайн и  после да действат. При такава работа резултатите се достигат по-бързо.

Божидар, също като Слави Савов, подчерта, че при разработване на софтуер бизнес интересите трябва да са на най-високо ниво и за да стане това, трябва да започнем да говорим с клиента, да задаваме въпроси и да създадем нещо, което ще подобри бизнеса. Най-важно е да се започне разговор, да се задават въпроси и цялата информация да се документира, опише и на тази база да се гради стратегията и да се създаде софтуерът. Като позитиви на Behat Божидар изреди, че този модел е гъвкав, създаден за разработване на база поведение (behaviour driven development), че е млада технология, но притежава и предизвикателства и спънки, понеже все още се поддържа от малка общност.

Като партньор на конференцията, 9 Academy имаше щастието да направи малка томбола с награда безплатен билет, който беше спечелен от Виктор Грозев.

На 26 март, 2016 в Интер Експо Център, София, за втора поредна година се проведе най-голямото в България събитие за QA (Quality Assurance или софтуерно тестване) QA Challenge Accepted 2.0.

 

 

За пълната програма с теми и лектори от събитието ТУК.

 


Блог